Kakao aj čokoláda v centre pozornosti lekárov

Už aztéckí lekári poznali povzbudzujúci a tiež liečivý účinok kakaa. Bolo súčasťou mnohých liekov napr. pri chorobách pľúc, tráviaceho ústrojenstva, kataroch, poznali ho ako močopudný prostriedok, kakaové bôby lisovali a olej vtierali na poranené miesta.  Kakao ale hlavne platilo za mocné afrodiziakum. Kronikár dobytia Mexika Bernal Diaz de Castillo tvrdí o aztéckom vládcovi Montezumovi, že denne „zo zlatých pohárov požil kakaového nápoja, ktorému sa pripočítal účinok elixíru lásky, než sa odobral do svojho háremu. Kakaovými bôbmi sa v aztéckom hlavnom meste platilo aj za auianime, prostitútky pôsobiace na trhoch.

Pikoška / Jeden z receptov z 19. storočia uvádza: "Odvar z kakaových bôbov, ktorý sa pije ako káva, má hypochondrom urobiť nesmierne dobre a udržať telo otvorené. Vezmeme 30 g nahrubo rozdrvených bôbov alebo tiež niekoľko už ošúpaných pražených kakaových plodov, prelejeme vody a necháme 12 hodín odstáť, potom ich varíme ako kávu, precedíme a pijeme ich s mliekom as cukrom alebo bez nich.”

Hlavnými súčasťami kakaa sú kofeín, teobromín, fenyletylamín s afrodiziakálnym účinkom, a teofylín.

Neskoršie časy priniesli najlepšie dieťa kakaa - čokoládu, ktorá sa desaťročia považovala iba za znamenie obezity a sladkej nevedomosti. V posledných rokoch však odborníci preskúmali aj jej pozitívne účinky.

Liečivé účinky čokolády:

  • napomáha a stimuluje vylučovanie toxínov
  • zlepšuje krvný obeh a posilňuje cievne steny
  • zvyšuje elastickosť a pevnosť pleti
  • obnovuje elastínové a kolagénové vlákna
  • podporuje tvorbu hormónov radosti
  • znižuje záporný cholesterol (LDL)

Čokoláda sa používa, spoločne s kakaom, pri masážach a antistresových procedúrach, je súčasťou rôznych ceremoniálnych wellnes procesov.

Európsky úrad pre bezpečnosť potravín (EFSA – European Food Safety Authority), ktorý schvaľuje tzv. zdravotné tvrdenie, teda tvrdenie o určitom zdravotnom benefite potraviny, však skutočne schválil jedno zdravotné tvrdenie týkajúce sa čokolády. A to znie, že niektoré špeciálne spracované tmavé čokolády, kakaové výťažky a nápoje obsahujúce 200 mg flavonoidov „prispievajú k normálnemu krvnému obehu“ tým, že udržujú elasticitu krvných ciev.

V každom prípade o liečivých účinkoch čokolády i kakaa samotného sa vedú veľké diskusie a je iba na nás, či im budeme veriť. Pre nás, bežných konzumentov, je čokoláda najmä liekom na “nervy”, keďže kakao uvoľňuje hormóny šťastia (serotonín, dopamín) a pôsobí antidepresívne.