Cascara / Osvieženie v štýle arabských nocí
Cascara je šupka z kávového zrna. Keď sa vysuší, pripravujú z nej exotický nápoj, ktorého chuť pripomína skôr čaj. Je v ňom citeľná chuť šípkového čaju alebo ibišteka. Obsahuje kofeín, záleží však na druhu cascary.
Odborníci cascary používajú termín kávová čerešňa.
Farmári už nepoužívajú šupky ako hnojivo alebo kurivo do sušičiek. Je tu nový spôsob využitia, taký, ktorý opäť naplní chuťové poháriky ich zákazníkov. Sušenie šupiek je náročné a náchylné na vplyvy počasia, plesne alebo škodcu. Kávovníky, na ktorých plody rastú, by nemali byť chemicky ošetrené a v ideálnom prípade by mali byť súčasťou organickej plantáže. To je však starosť pestovateľov, nás zaujíma, ako so šupkou z kávovej čerešne naložiť.
Históriu hľadajme v jemensko quishri, ktorý sa pripravoval na skalách pri Červenom mori, aby osviežil obchodníkov a námorníkov z kávových šupiek, zázvoru a škorice. Nielen počas horúcich arabských nocí bolo kávové osvieženie záchranou pred útlmom spôsobeným teplom.
Cascara bola chvíľu aj zakázaným nápojom, dnes sa v Európe dostáva na stoly reštaurácií a barov v rôznorodej podobe - od teplých nápojov, alkoholických miešaných drinkov, až po studenú formu, k nadšencom kávy sa dostáva aj ako energetická tyčinka, či múka do pečenia. Múka z kávy navyše neohrozuje časť populácie lepkom, jednoducho ho neobsahuje.
Údajne najlepšiu cascaru si vychutnáte v Paname, krajine, kde sa minulý rok vyprodukovalo 75-tisíc 60-kilových mechov kávy. Tradične sa veľkí pestovatelia kávy stali aj dobrými predajcami cascary. Brazília, Indonézia, Kolumbia alebo Vietnam sú rodičmi najviac sa rozvíjajúceho biznisu v oblasti pochutín. My si ju budeme pozorne všímať aj na slovenskom trhu, v ponuke a možnos prídu Slováci aj na vlastné verzie cascary - máte nejaký nápad? :-)